Alergie i nietolerancje pokarmowe a Hashimoto
Alergie i nietolerancje pokarmowe są coraz częstszym problemem zdrowotnym. Szczególnie duży wzrost liczby przypadków alergii i nietolerancji pokarmowych obserwuje się…
W chorobach tarczycy, w tym także w Hashimoto, odpowiedni sposób żywienia wraz z farmakoterapią odgrywają bardzo ważną rolę w procesie leczenia. Ponieważ wiele osób, u których zdiagnozowana została choroba Hashimoto zmaga się także z problemem nadmiernej masy ciała, często zaczynają one stosować różnego rodzaju diety odchudzające. Ograniczeniu poddawane są także tłuszcze w diecie np. zamiast mięsa smażonego na tłuszczu – mięso gotowane. A jak naprawdę jest z tym tłuszczem, należy go unikać? Czy jest on sprzymierzeńcem czy może wrogiem osób z chorobą Hashimoto?
Rzeczywiście osoby z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy powinny zwracać uwagę na ilość spożywanego tłuszczu, ale równie ważna jest jego jakość. Ilość kalorii dostarczanych z tłuszczu powinna wynosić około 30% dziennego zapotrzebowania na energię. A więc zalecana ilość tłuszczu u osób z Hashimoto jest taka sama, jak dla osób zdrowych. Dlatego należy pamiętać, że nie jest wskazane stosowanie diet o niskiej podaży tłuszczu! Skutkować to może m.in. upośledzenieniem funkcjonowania układu immunologicznego, czy niedoborem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (czyli wit. A, D, E, K) (1).
Osoba z chorobą Hashimoto powinna zwrócić uwagę przede wszystkim na źródła dostarczanego tłuszczu. Zaleca się ograniczenie tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, który jest bogatym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu. Zbyt wysoka ich podaż przyczyniać się może do rozwoju chorób układu krążenia. Nasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy np. w smalcu, maśle, ale także w kiełbasach, czy tłustych produktach mlecznych (śmietana 30%, ser żółty, sery pleśniowe). Zaleca się także eliminację tłuszczy trans z diety. Ich źródłem są przede wszystkim produkty przetworzone – słodycze (ciastka, wafelki, batony) czy żywność typu fast food. Z kolei sprzymierzeńcem w chorobie Hashimoto są tłuszcze roślinne takie jak: olej rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek, awokado, orzechy, pestki i nasiona, ale także tłuste ryby morskie (np. łosoś). To po te produkty sięgaj również, jeśli chcesz zapobiegać chorobom układu krążenia (1).
Pisząc o tłuszczu warto wspomnieć także o niezbędnych nienasyconych kwasach tłuszczowych (NNKT), a dokładniej o kwasach omega-3, które pełnią szczególną rolę w chorobach tarczycy. Charakteryzują się one właściwościami przeciwzapalnymi, pobudzają także przekształcanie hormonu tarczycy trójjodotyroniny (T3) w tyroksynę (T4). Kwasy omega-3 wpływają również korzystnie na stężenie trójglicerydów we krwi, działają przeciwmiażdżycowo, przeciwzakrzepowo oraz hamują nadmierną odpowiedź ze strony układu immunologicznego (2,3). Co ważne, nie są one syntetyzowane w organizmie człowieka, dlatego musimy dostarczać je wraz z pożywieniem. Znajdują się one w tłuszczu ryb i olejach: lnianym, rzepakowym, sojowym, orzechach włoskich i siemieniu lnianym (4).
Warto pamiętać, że osoby z zapaleniem tarczycy typu Hashimoto mają predyspozycje do wyższych stężeń cholesterolu całkowitego we krwi, cholesterolu LDL (“złego” cholesterolu) oraz trójglicerydów aniżeli osoby zdrowe. Z tego względu warto zwrócić uwagę na rodzaj tłuszczu dostarczanego wraz z dietą (5).
Alergie i nietolerancje pokarmowe są coraz częstszym problemem zdrowotnym. Szczególnie duży wzrost liczby przypadków alergii i nietolerancji pokarmowych obserwuje się…
Błonnik pokarmowy stanowi niejednorodną frakcję chemiczną, która jest odporna na działanie enzymów trawiennych człowieka. Wyróżnia się błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny…
Soja i jej przetwory Soja to roślina strączkowa, uprawiana głównie na terenach Ameryki Południowej, Północnej oraz Azji. Początkowo zyskała popularność…
Coraz większy problem zdrowotny XXI wieku stanowią choroby tarczycy, a wśród nich najczęściej można usłyszeć o Hashimoto. Informację na temat…
W momencie diagnozy Hashimoto, wielu pacjentów stoi przed dylematem “co teraz?” zastanawiając się, jakie zmiany powinni wprowadzić do swojej diety….