Hashimoto: test pierwszych objawów. Czy ja choruję?
Czy w ostatnim czasie zaobserwowałaś/łeś u siebie zwiększone wypadanie włosów? tak niewielkie nie Czy masz problem z zaparciami i zaobserwowałaś/łeś…
Choroba Hashimoto wiąże się z szerokim wachlarzem dolegliwości różnego pochodzenia. U wielu osób choroba ta nierzadko objawia się ogólnym osłabieniem, wzrostem masy ciała, zaparciami, suchą skóra lub sennością. Jednocześnie nie należy zapominać, że zarówno w niedoczynności jak i nadczynności tarczycy można zaobserwować również zmiany w obrębie układu nerwowego.
Do najczęściej zgłaszanych objawów neuropsychiatrycznych w chorobach tarczycy można zaliczyć: wahania nastroju lub zaburzenia funkcji poznawczych występujących najczęściej w postaci osłabienia pamięci lub trudności w koncentracji. O ile takie dolegliwości świadczą o chorobie Hashimoto, o tyle bardziej zaawansowane objawy o charakterze neurologicznym mogą już sugerować wystąpienie encefalopatii w przebiegu choroby Hashimoto, która wymaga podjęcia innej formy terapii.
Encefalopatia Hashimoto jest wciąż dość rzadką przypadłością, a z uwagi na niewiele badań w tym obszarze i dość małą liczbę opisanych przypadków klinicznych, choroba ta stanowi także dość kontrowersyjny problem kliniczny. Tak samo jak choroba Hashimoto, objawy encefalopatii występują zdecydowanie częściej u płci żeńskiej (72%), a w szczególności u kobiet po 40. roku życia.
Do najczęstszych objawów zalicza się:
Z uwagi na to, że objawy są wysoce niespecyficzne dla samej choroby Hashimoto, to dobrze postawiona diagnoza oraz włączenie odpowiedniego modelu leczenia zajmują lekarzom nierzadko dużo czasu. Objawy mogą być mylone np. z wirusowym zapaleniem mózgu, udarem lub jeśli występują u starszych pacjentów – z otępieniem (1, 2).
Jeśli u pacjenta zostały stwierdzone cechy encefalopatii opisane powyżej, przy jednoczesnym wysokim mianie przeciwciał charakterystycznych dla choroby Hashimoto (anty-TPO i anty-TG), wówczas przemawia to za rozpoznaniem choroby. Aktualnie nie istnieją sztywne i jednolite kryteria diagnostyczne dla rozpoznania encefalopatii Hashimoto. Jednocześnie, na rozpoznanie choroby wskazuje wystąpienie ostrych lub podostrych zmian stanu psychicznego oraz objawów neurologicznych, wraz z obecnością w surowicy lub płynie mózgowo-rdzeniowym przeciwciał przeciwtarczycowych (3).
Dodatkowo, czynnikiem niezbędnym do potwierdzenia encefalopatii jest wykluczenie innych chorób układu nerwowego oraz chorób psychicznych. Należy ją różnicować między innymi z depresją, otępieniem, psychozą, upośledzeniem umysłowym, chorobą Creutzfeldta-Jakoba, neuroinfekcjami, guzami mózgu, udarami mózgu, urazami czaszkowo-mózgowymi, stwardnieniem rozsianym, padaczką czy boleriozą.
Warto dodać, że zazwyczaj wynik badania EEG (badanie neurologiczne za pomocą elektroencefalografu) jest nieprawidłowy, a w płynie mózgowo-rdzeniowych zauważalny jest podwyższone stężenie białka. Rozpoznanie potwierdza również fakt, że zazwyczaj po włączeniu leczenia za pomocą leków steroidowych uzyskuje się dobrą odpowiedź ze strony organizmu i objawy ulegają wyciszeniu, a zapis w obrazie EEG ulega normalizacji (3,4).
Wyróżniamy dwa typy encefalopatii Hashimoto (5):
TYP 1 – w tym typie dominują objawy podobne do tych, które występują przy udarze mózgu, z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i bez napadów padaczkowych. Natomiast w badaniu obrazowym lekarz stwierdza zmiany.
TYP 2 – w tym typie dominuje przede wszystkim postępujący zespół otępienny, zaburzenia świadomości, objawy psychotyczne (np. halucynacje) i napady padaczkowe. W badaniu obrazowym zapis jest najczęściej prawidłowy.
Jak podaje literatura medyczna, nie ma jednoznacznie opracowanych i sztywnych wytycznych dotyczących leczenia tego zaburzenia. Terapią z wyboru jest leczenie przy użyciu kortykosteroidów, a lekiem pierwszego rzutu jest metyloprednizolon, który jest podawany dożylnie. W sytuacji braku poprawy pomimo włączenia leczenia kortykosteroidami, zaleca się rozważenie włączenia leków immunosupresyjnych – np. metotreksatu, azatiopryny lub cyklofosfamidu. Zgodnie z danymi literaturowymi, zaleca się, aby u pacjentów, u których występują napady padaczkowe, leki przeciwpadaczkowe powinny być stosowane jedynie doraźnie (3).
Należy pamiętać, że model leczenia powinien być dobrany przez lekarza specjalistę oraz powinien opierać się o przeprowadzone badania w ośrodku specjalistycznym.
Czy w ostatnim czasie zaobserwowałaś/łeś u siebie zwiększone wypadanie włosów? tak niewielkie nie Czy masz problem z zaparciami i zaobserwowałaś/łeś…
Choroba Hashimoto, jak każda choroba przewlekła o charakterze autoimmunologicznym, może budzić wiele emocji o różnym zabarwieniu. Mogą się one pojawiać…
Obniżony nastrój, permanentne poczucie zmęczenia i senność, dolegliwości somatyczne, a nieraz także bóle stawów, mięśni i kości – te i…
W przypadku omawiania chorób o podłożu autoimmunologicznym, do których jest zaliczana również choroba Hashimoto, trudno pominąć czynnik ryzyka jakim jest…
Nastrój jaki nam towarzyszy nie jest stałą cechą, ani czymś co się utrzymuje przez dłuższy czas. Zazwyczaj może być zmienny,…
Od paru lat, regularnie można usłyszeć, że jedną z najczęściej występujących chorób tarczycy jest Hashimoto – choroba, której przyczyny ciągle…