Ciekawostki

Hashimoto. Gdzie sięgnąć po kompleksowy poradnik pacjenta?

Joanna Wiśniewska | 20 stycznia 2024
Hashimoto poradnik pacjenta

Nawet jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć w internecie czy księgarniach rzetelną wiedzę na temat choroby Hashimoto. Gdzie sięgać po Poradnik Pacjenta?

Od czego powinniśmy zacząć edukację o chorobie?

Do edukacji w dziedzinie konkretnej choroby powinno się podchodzić w konkretny sposób – od ogółu do szczegółu.

Na samym początku warto dowiedzieć się więcej nie tyle o samej chorobie, co o prawidłowym sposobie działania danego organu/gruczołu, w którym ta choroba występuje.

Tak, jak w przypadku cukrzycy, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, za co jest odpowiedzialna insulina w zdrowym organizmie, tak przy chorobie Hashimoto niezbędne jest zdobycie chociaż podstawowej wiedzy z zakresu działania tarczycy.

Następnie warto dowiedzieć się, gdzie i w jaki sposób w konkretnej chorobie występują nieprawidłowości – co zmienia się w organizmie wewnątrz oraz jak jest to pokazywane wewnątrz – jak objawia się dana choroba.

Objawy choroby Hashimoto: jak podejść do diagnozy?

Hashimoto poradnik pacjenta – 1

W przypadku diagnozowania choroby Hashimoto musimy pamiętać o jednej ważnej rzeczy: objawy niedoczynności tarczycy i jej nadczynności będą się od siebie znacznie różnić.

Te różnice pacjentowi należy na samym początku mocno podkreślić, najlepiej za pomocą tabeli lub prostego porównawczego rysunku.

Podczas wizyty u lekarza oczywiście zaczyna się od zgłoszenia mu odczuwanych objawów, a następnie lekarz podchodzi do profesjonalnej diagnozy i zleca wszystkie niezbędne badania. Te pacjent również powinien chociaż w podstawowym stopniu potrafić zinterpretować.

Od początku do końca: Poradnik Pacjenta po chorobie Hashimoto

Pacjent, który usłyszy od swojego endokrynologa diagnozę: choroba Hashimoto, powinien zaczerpnąć niezbędnej wiedzy, by móc poradzić sobie zarówno z trudnymi początkami choroby, jak i z późniejszą codziennością. 

Można podejść do tematu zdobywania wiedzy na dwa sposoby:

 1. Sięgać po wyrywkowe teksty, znalezione w internecie w momencie, gdy pacjent chce w konkretnej chwili doczytać o którymś aspekcie choroby lub
 2. Zdobyć książkę napisaną przez lekarza z wieloletnim stażem, który krok po kroku wprowadzi w meandry choroby, wyjaśni procesy, które zachodzą w ludzkim organizmie oraz wytłumaczy, jak postępować z Hashimoto.

“Hashimoto. Poradnik Pacjenta” to pierwsza książka, która tak kompleksowo podchodzi do wyjaśnienia tej choroby. 

Dr n.med. Katarzyna Ślubowska w bardzo przystępny sposób tłumaczy naukowe zagadnienia związane z chorobą tak, by pacjent mógł lepiej zrozumieć stan, w którym się znalazł oraz akcje, które od teraz mogą wpływać na jego samopoczucie.

W książce znajdziecie m.in. odpowiedzi na następujące pytania:

 1. Co to jest tarczyca?
 2. Co to jest choroba Hashimoto?
 3. Jak diagnozujemy chorobę Hashimoto?
 4. Jakie znaczenie mają geny, a jakie czynniki środowiskowe?
 5. Jak leczyć chorobę Hashimoto?
 6. Jaką dietę stosować?
 7. Co zmienić w naszym życiu, gdy choroba się pojawi?
 8. Jak pokonać trudności u kobiet z chorobą Hashimoto planujących ciążę?
 9. Z jakimi innymi schorzeniami współistnieje choroba Hashimoto?

Żywienie w chorobie Hashimoto

Hashimoto poradnik pacjenta – 2

Jak wiadomo, dieta odgrywa bardzo dużą rolę w prawidłowym przebiegu choroby Hashimoto. Nie tyle konkretna dieta dla pacjentów z chorobą, co przestrzeganie zasad zdrowego i zbilansowanego odżywiania się. Ten aspekt, niezwykle istotny dla naszej redakcji, został bardzo dokładnie opisany w książce.

Rozwiane przez autorkę zostają również mity diety bezglutenowej oraz bezlaktozowej w Hashimoto – już na samym początku rozdziałów o glutenie i diecie bezmlecznej autorka przestrzega o blogerach, którzy w internecie zalecają eliminację glutenu i laktozy.

“Stosowanie się do takich zaleceń może być szkodliwe”

Doskonałym uzupełnieniem zaleceń dietetycznych, wyróżnionych przez dr n.med. Katarzynę Ślubowską jest książka “Dieta w chorobie Hashimoto”, również wydawnictwa RM, która doczekała się niedawno swojego trzeciego wydania.

Pacjenci w tej pozycji również znajdą skrótowo opisane zalecenia dietetyczne, ale co ważniejsze, dziesiątki zdrowych, odpowiednio zbilansowanych przepisów na zupy, dania główne, przekąski oraz desery.

“Hashimoto. Kompletny Poradnik Pacjenta”

Autorka potrafi bardzo dogłębnie wyjaśnić, dlaczego to właśnie u tej konkretnej pacjentki pojawiła się choroba. Ostrzega jednak przed tym, że w jej gabinecie pojawiają się też pacjenci, którzy błędnie identyfikują objawy Hashimoto i liczą na diagnozę.

“Bardzo często zgłaszane przez pacjentów objawy, takie jak ciągłe uczucie zmęczenia, nadmierna senność, brak sił, tycie, nie są skutkiem chorób tarczycy, a jedynie wynikają z nieprawidłowego trybu życia”

Nasza redakcja uważa, że “Hashimoto. Poradnik Pacjenta” powinna być pierwszą książką, po którą sięgają osoby świeżo zdiagnozowane przez endokrynologów. Następnie, w ich kolekcji mogą pojawiać się pozycje, które rozszerzają interesujące ich zagadnienia w dalszym stopniu.

Literatura

 1. https://www.rm.com.pl/product-pol-1706-Hashimoto-Poradnik-pacjenta-Wyd-II.html?query_id=1
joanna-wisniewska
O autorze Joanna Wiśniewska

mgr

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Kognitywistyka, łączącego w sobie psychologię, marketing oraz naukę o człowieku. Zainteresowana wpływem emocji na motywacje ludzkie. W pracy w marketingu wykorzystuje zdobytą o człowieku wiedzę.

Ugaś objawy Hashimoto z aplikacją mobilną!

Pobierz aplikację, z którą życie z Hashimoto będzie łatwiejsze!
Profesjonalne wsparcie, indywidualny plan diety i duża dawka motywacji w jednym miejscu.

Przeczytaj także
poradnik hashimoto pobierz mamhashi.pl
DARMOWY PREZENT!

  Skip to content