Zdrowe włosy, piękna skóra i paznokcie w Hashimoto. Czy to w ogóle możliwe?

Zdrowe włosy skóra i paznokcie

Nadmierne wypadanie włosów, problemy z suchą skórą czy łamiące się paznokcie, to jedne z charakterystycznych objawów choroby Hashimoto (1). Jeśli pojawiły się one również u Ciebie, warto zbadać poziom hormonów tarczycy. To właśnie ten gruczoł odpowiada za metabolizm komórek, w tym także tych budujących włosy, skórę czy paznokcie. Temat urody jest bardzo ważny szczególnie dla kobiet, ponieważ wpływa ona na ich samopoczucie i atrakcyjność. A to właśnie u kobiet choroba ta występuje najczęściej. Jak można to zmienić? Czy jest to w ogóle możliwe?

Unormuj poziom hormonów tarczycy

Jeśli zależy Ci dobrej kondycji włosów, skóry czy paznokci, zwróć uwagę przede wszystkim na unormowanie poziomu hormonów tarczycy. Dopóki będzie on poza granicą lub na granicy normy, trudno będzie Ci zapanować nad tym problemem. A żadna kuracja na skórę głowy, włosy czy paznokcie nie zniweluje tego problemu bez podjęcia odpowiedniego leczenia farmakologicznego choroby.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Zdrowa, zbilansowana dieta przy Hashimoto to drugi krok ku lepszej kondycji włosów, skóry i paznokci. Kobietom często umyka uwadze fakt, że składniki odżywcze dostarczane wraz z dietą wpływają na stan atrybutów ich urody. Nieprawidłowo odżywiony organizm przyczyni się do pogorszenia stanu organizmu, co będzie widoczne również na zewnątrz.Warto zwrócić uwagę, aby dostarczać prawidłową ilość białka w diecie. Badania wykazały bowiem, że wpływa to zahamowanie wypadania włosów (1). Ilość białka powinna wynosić około 15-20% dziennego zapotrzebowania na energię. A do zalecanych jego źródeł zaliczyć można chude mięso (kurczak, indyk), ryby, mleko, nabiał czy jaja. Warto pamiętać również o białku pochodzenia roślinnego, które znajduje się przede wszystkim w nasionach roślin strączkowych (soczewica, ciecierzyca, fasola, groch).

Dostarcz do organizmu niezbędne składniki odżywcze

Składniki odżywcze w Hashimoto

W przebiegu choroby Hashimoto pojawić się mogą niedobory witamin i składników mineralnych. Dla włosów, skóry czy paznokci szczególnie ważne są witaminy z grupy B (przede wszystkim biotyna), witamina A, D, E, cynk czy żelazo.

Witamina A jest witaminą odpowiadającą za kondycję włosów oraz skóry, dodatkowo wpływa na regulację wzrostu i regeneracji komórek (2). Znaleźć ją można w warzywach (marchew, szpinak, jarmuż, brokuły, natka pietruszki) i owocach (morelach, brzoskwiniach) oraz w podrobach, jajach czy serach.

Warto także pamiętać o witaminie D. U osób z chorobą Hashimoto, podobnie jak w innych chorobach autoimmunologicznych stężenie wit. D jest niższe niż wśród osób zdrowych (1). A niedobór tej witaminy powodować może łamliwość włosów i paznokci (2). Warto pamiętać, że witamina D jest przede wszystkim syntezowana w skórze pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne. Dlatego też, tak ważna jest jej suplementacja po zakończeniu lata. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, zaleca się suplementację szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Żywność natomiast jest zdecydowanie mniejszym źródłem witaminy D. Szacuje się, że pokrywa ona około 10-20% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Znaleźć ją można np. w tłustych rybach, olejach rybnych czy jajach.

Witamina D w Hashimoto

Kolejną kwestią jest odpowiednia podaż witaminy E z dietą, czyli tzw. “witaminy młodości”. Jest ona przeciwutleniaczem, chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Z tego względu jest szczególnie ważna dla chorego na Hashimoto, ponieważ ilość wolnych rodników w organizmie wśród tych osób może być podwyższona (2).

Do składników mineralnych, na które należy zwrócić uwagę przy współwystępującej chorobie Hashimoto należy żelazo. Występująca anemia wynikająca z niedoboru żelaza nie powinna być kojarzona tylko z typowymi objawami takimi jak bladość skóry, obniżona koncentracja czy zajady. Przyczynić się ona może również do szorstkości skóry oraz nasilenia łamliwości włosów i paznokci. A badania wskazują, że nawet 60% osób z niedoczynnością tarczycy może mieć problem z niedostateczną ilością tego składnika w diecie (3). Do dobrych źródeł żelaza dla osób z Hashimoto należą m.in.: czerwone mięso (wołowina, chuda wieprzowina, wątróbka drobiowa lub cielęca), żółtko jaj, pełnoziarniste produkty zbożowe i natka pietruszki.

W kontekście składników mineralnych ważnych w Hashimoto wymieniany jest także cynk. Nie bez znaczenia jest jego podaż, także w kontekście wypadania włosów, ponieważ niedobór cynku przyczyniać się może do wystąpienia właśnie takiego objawu. Tego składnika mineralnego dostarczą nam m.in. mięso, wątroba, sery podpuszczkowe, pełnoziarniste pieczywo, kasza gryczana czy jaja.

Nawodnij swój organizm

Należy pamiętać także, aby zadbać każdego dnia o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się, aby spożywać 1,5-2 l wody dziennie. Wpłynie to na prawidłowe napięcie skóry oraz jej jędrność. Krem nawilżający może łagodzić objawy przesuszonej skóry, jednak nie nawilży skóry od wewnątrz, a to właśnie tam odwodnienie wyrządza największe szkody.

Skóra, włosy i paznokcie są odzwierciedleniem naszego zdrowia i stanu odżywienia.
Farmakoterapia w tej chorobie stanowi najważniejszy element leczenia. Jednak odpowiednio zbilansowana dieta w Hashimoto, która dostarczy niezbędnych składników odżywczych, ma istotne znaczenie jako działanie wspomagające. Zmiany w tym zakresie przyczynić się mogą do zdrowej, dobrze nawilżonej skóry, ale także silnych włosów i paznokci.

Literatura

  1. Ratajczak A. E., Moszak M., Grzymisławski M. Dietary recommendations for hypothyroidism and Hashimoto’s disease. Piel Zdr Publ. 2017; 7(4): 305-311.
  2. Tuchendler P., Zdrojewicz Z.. Dieta w chorobach tarczycy. Med Rodz. 2017; 20(4): 299-303.
  3. Kawicka A., Regulska-Ilow B. Metabolic disorders and nutritional status in autoimmune thyroid diseases. Postepy Hig Med Dosw. 2015; Jan 2(69): 80-90.
Marta Banaszak
O autorze Marta Banaszak

mgr

Dietetyk kliniczny, absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Edukator żywieniowy ogólnopolskiego programu “Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. Posiada bogate doświadczenie kliniczne z zakresu żywienia człowieka.

Ugaś objawy Hashimoto z aplikacją mobilną!

Pobierz aplikację, z którą życie z Hashimoto będzie łatwiejsze!
Profesjonalne wsparcie, indywidualny plan diety i duża dawka motywacji w jednym miejscu.

Przeczytaj także
poradnik hashimoto pobierz mamhashi.pl
DARMOWY PREZENT!

    Skip to content