Iryzyna w terapii Hashimoto i insulinooporności
Jednym z ostatnich odkryć w świecie medycyny jest iryzyna. Substancja poznana została 7 lat temu. Przeprowadzono szereg badań nad jej…
Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy u dzieci. Szacuje się, że choroba Hashimoto dotyczy nawet do 10% dzieci, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z współistnieniem innych chorób genetycznych (zespołem Downa, zespołem Turnera, zespołem Albrighta) oraz autoimmunologicznych (cukrzycą typu 1, chorobą Addisona-Biermera). Choroba ta może się ujawnić na każdym etapie życia, od okresu niemowlęcego, czy dzieciństwa, aż po dorosłość.
Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Ponadto, tarczyca wydziela hormony, które warunkują rozwój układu nerwowego począwszy od życia płodowego, aż do trzeciego roku życia. Ze względu na ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, w Polsce obowiązkowo wykonuje się u noworodków tzw. badania skriningowe w kierunku wrodzonej niedoczynności tarczycy. Są to badania, które pozwalają na szybkie wykrycie choroby a tym samym zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia jej powikłań (4).
Diagnostyka choroby Hashimoto u dzieci nie różni się od diagnostyki u dorosłych i obejmuje wykonanie badań laboratoryjnych i niekiedy badań obrazowych:
Manifestacja objawów choroby Hashimoto może być różna w zależności od wieku dziecka. Pojawiające się objawy związane są ze zniszczeniem znacznej części tarczycy. Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć (3):
Wraz z chorobą Hashimoto mogą występować inne choroby o podłożu zapalnym. Dość często wśród dzieci stwierdza się współistnienie choroby Hashimoto z cukrzycą typu 1, ponieważ w przebiegu niedoczynności tarczycy często upośledzony jest metabolizm węglowodanów.
Proces leczenia choroby Hashimoto u dziecka indywidualnie ustala lekarz. Obejmuje ono głównie leczenie hormonami tarczycy (tyroksyną). Dawkę hormonów tarczycy dobiera się w oparciu o badania krwi. Standardowa dawka wynosi 4-6 μg/kg dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat, 3-4 μg/kg dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat i 2-3 μg/kg dla dzieci w wieku 11 lat i starszych. Nieco większe dawki mogą być stosowane podczas leczenia choroby z objawem wola. Leczenie zwykle trwa całe życie, a monitorowanie skuteczności leczenia obejmuje badania kontrolne TSH oraz ewentualnie TSH i fT4, co około pół roku (1).
Dodatkowo warto, tak jak w przypadku dorosłych, zwrócić uwagę na dietę, w tym na goitrogeny. Są to substancje, które blokują przyswajanie jodu (ich źródła to warzywa krzyżowe: brokuł, kalafior, czy brukselka). Jednakże, nie należy suplementować jodu, ponieważ nadmiar jodu zaostrza stany zapalne. Swoją dietę warto urozmaicić w produkty bogate w selen (źródłem selenu są orzechy brazylijskie, podroby, zwłaszcza nerki, jak i żywność pochodzenia morskiego) (5).
Jednym z ostatnich odkryć w świecie medycyny jest iryzyna. Substancja poznana została 7 lat temu. Przeprowadzono szereg badań nad jej…
Co to jest CBD? Kannabidiol (CBD) jest substancją chemiczną naturalnie występującą w konopi siewnej (Cannabis sativa). To związek chemiczny, który…
Czasami od rozpoznania choroby tarczycy do wystąpienia pierwszych objawów upłynąć może nawet kilka lat. Wynika to z faktu, że dolegliwości…
Nadmierne wypadanie włosów, problemy z suchą skórą czy łamiące się paznokcie, to jedne z charakterystycznych objawów choroby Hashimoto (1). Jeśli…
Ostatnie lata pokazują nam, że coraz więcej z otaczających nas osób zmaga się z chorobą Hashimoto. Czy jest to nowa…
Choroba Hashimoto najczęściej występuje u kobiet. Jak się okazuje może to być związane z udziałem estrogenów w patogenezie tej choroby….