Ciekawostki

Joanna Krupa i Gigi Hadid, czyli sławne osoby z Hashimoto

Aleksandra Dąbkowska | 10 lipca 2019
Sławne osoby z Hashimoto

Wiele pacjentów po usłyszeniu diagnozy o wykryciu choroby Hashimoto odczuwa ogromny strach i traktuje tę informację jak wyrok skutkujący końcem normalnego życia. Odebranie takiej wiadomości nie jest łatwe, jednakże choroba Hashimoto nie powinna całkowicie ograniczać chorych. Przyjmowanie leków oraz zmiana stylu życia na zdrowy jest wystarczające by móc się dalej cieszyć się z życia. Przykładem tego jest wiele polskich oraz zagranicznych sław, które otwarcie przyznają się do choroby i mimo niej robią dużą karierę oraz są szczęśliwe.

Polskie sławy z Hashimoto

Jak się okazuje wiele znanych osób, które widzimy codziennie w telewizji, zmaga się z chorobą Hashimoto. Poniżej znajdziesz przykłady osób, które przyznają publicznie, że chorują na tę chorobę oraz mówią jak zmieniła ona ich życie i jak sobie z nią radzą.

Karolina_Szostak_hashimoti1. Karolina Szostak – znana polska dziennikarka sportowa oraz reporterka i prezenterka telewizyjna. Przyznaje publicznie, że od wielu lat zmaga się z chorobą Hashimoto. W jej przypadku choroba objawiła się głównie drastycznym tyciem w bardzo krótkim czasie. Zanim choroba została rozpoznana to nawet stosowanie restrykcyjnych diet nie pomogło prezenterce schudnąć. Obecnie, dzięki leczeniu choroby i stosowaniu odpowiedniej diety, dziennikarka cieszy się ze swojej nowej, szczupłej sylwetki. Otwarcie przyznaje, że choroba nie utrudnia jej codziennego funkcjonowania, tylko musi pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w napisanej przez nią książce “Moja spektakularna metamorfoza” (1).

2. marta dyks hashimotoMarta Dyks – polska modelka, która wystąpiła na okładkach najbardziej popularnych czasopism (jak Fashion Magazine czy ELLE). Napisała parę lat temu post na swoim facebookowym profilu, w którym otwarcie przyznała, że choruje na Hashimoto, a także opisała towarzyszące jej objawy i nawoływała inne kobiety do kontrolowania swojego stanu zdrowia i rutynowych badań. Modelka cieszy się, że już wie co jej dolega i że może z tym walczyć (2).

Joanna_Krupa_hashimoto3. Joanna Krupa – polsko-amerykańska modelka, aktorka i celebrytka przyznała na początku bieżącego roku w “Dzień dobry TVN”, że wykryto u niej chorobę Hashimoto. Choroba wiązała się u niej z wahaniami nastrojów, opuchlizną oraz problemami z wagą. Modelka ubolewała nad tym, że w związku z chorobą musi odłożyć plany o macierzyństwie, gdyż choroba Hashimoto utrudnia jej zajście w ciążę. Jednakże ponownie w tym samym programie, w odcinku poświęconym Dniu Matki wyznała, że mimo choroby spodziewa się obecnie dziecka (3). 

Julia Wieniawa hashimoto styl.pl4. Julia Wieniawa – polska aktorka, piosenkarka, celebrytka i prezenterka telewizyjna. W 2018 roku dowiedziała się, że choruje na Hashimoto. Towarzyszyło jej złe samopoczucie i nastrój, senność, ciągłe zmęczenie, opuchlizna oraz trudności w utrzymaniu sylwetki. Aktorka próbuje sobie radzić z chorobą przez odstresowywanie się przy robieniu tego, co sprawia jej przyjemność i przynosi spokój oraz dzięki spędzaniu czasu z rodziną.

kayah hashimoto5. Kayah – znana wokalistka, autorka tekstów, a także prezenterka telewizyjna wyznała, że od pewnego czasu ma problemy z kondycją oraz ze snem. Okazało się, że cierpi na Hashimoto. Obecnie piosenkarka walczy z chorobą dzięki diecie oraz zwiększonej aktywności fizycznej (4).

6.Kinga Rusin – w przypadku prezenterki i dziennikarki telewizyjnej diagnoza Hashimoto nałożyła się z problemami osobistymi spowodowanymi rozwodem. kinga rusin hashimotoDolegało jej ciągłe zmęczenie i osłabienie, które wiązała ze stresem oraz z zapracowaniem. W swojej książce “Jak zdrowo i pięknie żyć” wyznała, że radzi sobie z chorobą dzięki zmianie swoich nawyków, dbaniu o siebie oraz skupianiu się na pozytywnym myśleniu (5).

7. Monika Pyrek – lekkoatletka specjalizująca się w skoku o tyczce dowiedziała się, że choruje na Hashimoto po mistrzostwach w Paryżu w 2003 roku. Dolegałmonika pyrek hashimoto jej ból brzucha, problemy z oddychaniem, ciągłe odczuwanie zimna, obniżony nastrój oraz jego wahania, a także problemy z wyglądem (bladość i szorstkość skóry oraz rozdwajające się paznokcie). Obecnie przyznaje, że mogła chorować na Hashimoto od czasów liceum, gdyż już wtedy występowały u niej podobne objawy. Jednakże badania w kierunku choroby Hashimoto nie były jeszcze w tamtych czasach popularne. Dzięki farmakoterapii wróciła do zdrowia. Ponadto zaczęła dbać o siebie, wsłuchiwać się w potrzeby swojego organizmu i zwracać uwagę na to co je. Mimo choroby udało jej się osiągnąć wiele sukcesów sportowych. Jest mistrzynią i rekordzistką Polski w skoku o tyczce, rekordzistką Europy, trzykrotną medalistką mistrzostw świata oraz olimpijką z Sydney, Aten, Pekinu i Londynu. Lekkoatletka wyznaje, że ma wrażenie, że zapanowała nad swoją chorobą i paradoksalnie… dużo jej zawdzięcza (6).

Zagraniczne sławy z Hashimoto

Zagraniczne gwiazdy chorujące na Hashimoto również nie boją się mówić o chorobie. Przyznają otwarcie, jak objawiła się u nich choroba Hashimoto i jak z nią walczą.

 

 1. Gigi Hadid – w przypadku amerykańskiej modelki choroba Hashimoto powodowała nieakcegigi hadid hashimotoptowalne w jej branży zaokrąglone kształty, wahania masy ciała, złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie, stany depresyjne i senność. Przyjmowanie leków w połączeniu z intensywnymi treningami, stresem i nadmiernym podróżowaniem spowodowały drastycznym spadek wagi. Modelka przyznaje, że nie zależało jej na schudnięciu, jednakże teraz czuje się zdrowsza (7).

2. Leona Lewis – brytyjska piosenkarka usłyszała diagnozę w 2017 roku. Piosenkarka wyznaje, że na początku była bardzo przestraszona i czuła się osamotniona, ale pomogły jej historie innych ludzi, którzy żyją z tą chorobą (8).

3. victoria justice hashimotoVictoria Justice – amerykańska aktorka, piosenkarka, tancerka i autorka tekstów dowiedziała się parę lat temu o tym, że choruje na Hashimoto.Wcześniej próbowała stosować ekstremalne diety, aby zrzucić nabyte przez Hashimoto kilogramy. Aktorka wyznaje, że lek, który dostawała na początku powodował u niej kolejne wahania masy ciała oraz silny trądzik. Obecnie udało jej się wyciszyć objawy choroby i nie wymaga przyjmowania leków ze względu na dobre samopoczucie oraz osiągnięcie prawidłowych wyników badań.

kelly clarkson hashimoto4. Kelly Clarkson – w przypadku amerykańskiej piosenkarki, autorki tekstów oraz aktorki choroba Hashimoto również powodowała wzrost masy ciała. Obecnie aktorce udało się schudnąć, głównie dzięki zmianie sposobu żywienia. Aktorka przyznaje otwarcie, że w jej przypadku zmiana sposobu żywienia wystarczyła by zmniejszyć masę ciała i dzięki dobrym wynikom nie wymaga aktualnie leczenia.

5.Zoe_Saldana_hashimoto Zoe Saldana – amerykańska aktorka przyznaje, że w jej przypadku choroba Hashimoto została odziedziczona po jej mamie. U aktorki choroba została zdiagnozowana w wieku 30 lat. Najpierw chorobę Hashimoto poprzedziła nadczynność tarczycy, która następnie przeszła w niedoczynność tarczycy. Gwiazda filmów “Strażnicy Galaktyki”, “Avatar” i “Star Trek” przez diagnozę stała się czujna na temat swojego zdrowia. Pilnuje by dostarczać w diecie odpowiednie ilości selenu i witaminy D oraz regularnie uprawia ćwiczenia fizyczne (9).

Na przykładzie wielu sławnych osób można zauważyć, że posiadanie choroby Hashimoto nadal pozwala na wykonywanie swojego zawodu, założenie rodziny i spełnianie swoich marzeń. Choroba ta nie powinna ograniczać chorych osób w normalnym funkcjonowaniu i życiu. Stosowanie odpowiedniej diety, przyjmowanie leków i regularna aktywność fizyczna pozwala pozbyć się dolegliwości towarzyszących tej chorobie.

Literatura

 1. http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,21593751,karolina-szostak-na-poczatku-bylo-hashimoto.html
 2. https://viva.pl/ludzie/newsy/czym-jest-choroba-hashimoto-i-kto-na-nia-cierpi-25631-r3/
 3. https://dziendobry.tvn.pl/a/joanna-krupa-zostanie-mama-poinformowala-o-tym-w-ddtvn
 4. https://viva.pl/ludzie/newsy/hashimotoktore-gwiazdy-cierpia-na-hashimoto-kayah-pyrek-rusin-dyks-30798-r3/
 5. https://viva.pl/ludzie/newsy/kinga-rusin-walczy-z-hashimoto-jakie-sa-objawy-tej-choroby-110031-r1/
 6. http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,21764360,monika-pyrek-o-chorobie-hashimoto-lekarz-spojrzal-na-moja-twarz.html
 7. https://www.ofeminin.pl/fitness-i-zdrowie/dolegliwoscichoroby/gigi-hadid-ma-hashimoto-to-przez-chorobe-schudla/5305j58
 8. https://www.womenshealth.pl/lekcja-zycia/12-celebrytek-ktore-nie-ukrywaja-problemow-z-tarczyca,12185,1
 9. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/features/zoe-saldana-action-hero#2
Aleksandra Dąbkowska
O autorze Aleksandra Dąbkowska

lic.

Studentka kierunku Dietetyka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Swoje doświadczenia zdobywa poprzez odbywanie praktyk i stażów zawodowych w szpitalach oraz innych placówkach żywienia zbiorowego. Do jej zainteresowań należy żywienie kobiet w ciąży i w okresie laktacji oraz szerzenie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Ugaś objawy Hashimoto z aplikacją mobilną!

Pobierz aplikację, z którą życie z Hashimoto będzie łatwiejsze!
Profesjonalne wsparcie, indywidualny plan diety i duża dawka motywacji w jednym miejscu.

Przeczytaj także
poradnik hashimoto pobierz mamhashi.pl
DARMOWY PREZENT!

  Skip to content