Czy nadmiar jodu szkodzi? Balansowanie suplementacji w chorobach tarczycy
Jod to pierwiastek kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy, odpowiedzialny za produkcję hormonów trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Jednakże zarówno niedobór,…
Choroba Hashimoto to choroba z autoagresji o podłożu genetycznym, charakteryzująca się powstawaniem przeciwciał atakujących komórki tarczycy. Czy osoby z chorobami tarczycy są bardziej narażone na zarażenie koronawirusem COVIS-19?
Pewną rolę przyspieszającą ujawnienie się autoimmunizacyjnego zapalenia tarczycy pełnią czynniki środowiskowe i stres. Mimo złego samopoczucia, jakie często towarzyszy chorobie Hashimoto, nie jest to jednak schorzenie przebiegające z obniżeniem odporności.
Do tej pory nie ma danych na temat częstszego występowania zakażenia nowym koronawirusem i cięższego przebiegu COVID-19.
Ryzyko i przebieg choroby infekcyjnej jest porównywalne do populacji ogólnej. Powinniśmy zwracać uwagę na podstawowe środki ochrony:
Jednakże u pacjentów z głęboką niewyrównaną niedoczynnością tarczycy lub nadczynnością tarczycy ryzyko cięższego przebiegu zakażenia ulega zwiększeniu ze względu na upośledzony stan zdrowia (1).
W trakcie stanu nadczynności i niedoczynności tarczycy dochodzi do upośledzenia funkcji układu krążenia, co z kolei jest czynnikiem ryzyka cięższego przebiegu infekcji (3).
U osób z nieleczoną lub niedostatecznie leczoną nadczynnością tarczycy ciężka infekcja może być przyczyną rozwoju przełomu tarczycowego, który jest w powyższej sytuacji stanem zagrożenia życia (2).
Należy pamiętać, że w przebiegu ciężkiego zakażenia, jakie jest możliwe w przebiegu zachorowania na COVID-19 może dochodzić do zmian w stężeniu hormonów tarczycy.
Jest to tak zwany zespół niskiego FT3, następnie dochodzi do spadku poziomu również Ft4. Wyżej wymienione zjawisko jest traktowane jako odpowiedź systemowa na ciężką chorobę i nie wymaga leczenia hormonami tarczycy. Z drugiej strony z poprzedniej epidemii SARS wiemy, że w przebiegu tego zakażenia może dochodzić również do uszkodzenia komórek tarczycy.
Sama choroba Hashimoto bez zaburzeń funkcji tarczycy nie zwiększa ryzyka cięższego przebiegu COVID-19.
Niewyrównana niedoczynność i nadczynność tarczycy może zwiększać szansę na gorszy przebieg zakażenia, brak natomiast jest na to jednoznacznych dowodów w literaturze.
W przebiegu zakażenia może dochodzić do zmian stężenia hormonów tarczycy, nie wymaga to jednak leczenia, jedynie ponownej oceny po wyleczeniu.
Jod to pierwiastek kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy, odpowiedzialny za produkcję hormonów trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Jednakże zarówno niedobór,…
Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które wpływa na metabolizm, poziom energii oraz ogólny stan zdrowia. Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc…
Choroby tarczycy, takie jak niedoczynność i nadczynność są powszechnymi schorzeniami endokrynologicznymi, które mogą wpływać na różne procesy metaboliczne w organizmie,…
Profilaktyka jodowa w Polsce opiera się na wzbogacaniu soli w jod, co umożliwiło wyeliminowanie niedoboru tego pierwiastka wśród społeczeństwa (1)….
Choroba Hashimoto to obecnie jedna z najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych w Polsce. W związku z tym na rynku można znaleźć…
Fluor jest dostarczany do naszego organizmu głównie wraz z dietą oraz produktami wzbogaconymi w ten składnik (np. pasty do zębów)….