Kortyzol – co warto o nim wiedzieć?
Kortyzol, nazywany hormonem stresu, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu funkcji organizmu, w tym metabolizmu, odpowiedzi immunologicznej i ciśnienia krwi….
Szukając rozwiązania problemów zdrowotnych, często można natknąć się na diety oparte na różnych podejściach żywieniowych, których działanie nie jest udowodnione i potwierdzone naukowo. Jedną z takich strategii żywieniowych jest dieta Ray Peat, zwana również prometaboliczną.
Co to jest dieta Ray Peat?
Dieta Ray Peat to specyficzny plan żywieniowy opracowany przez dr Ray Peata (1936-2022), amerykańskiego naukowca, który interesował się tematem żywienia, bioenergetyki i biologii. Peat promował kontrowersyjne poglądy na temat żywienia, które nie do końca były zgodne z aktualnym stanem wiedzy. Jego najpopularniejszym twierdzeniem było to, że niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6) są szkodliwe dla zdrowia człowieka (szczególnie dla osób z niedoczynnością tarczycy poprzez hamowanie czynności tego gruczołu) i należy je ograniczać w diecie do najniższej możliwej ilości.
Peat całkowicie wykluczał z diety orzechy, nasiona czy oleje roślinne i zastępował je olejem kokosowym, masłem i mięsem (szczególnie polecał wątróbkę). Natomiast jak powszechnie wiadomo, w konwencjonalnej medycynie opartej na licznych badaniach naukowych, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 uważane są za niezbędne i wykazują m.in. działanie kardioprotekcyjne czy przeciwzapalne. Oprócz tego Peat był zwolennikiem spożywania dużych ilości cukrów prostych w diecie. W jego diecie można znaleźć takie produkty jak owoce z wysoką zawartością cukru, soki owocowe czy miód.
Poza kontrowersyjnymi poglądami, w diecie Ray Peata można znaleźć również założenia zgodne z tymi współczesnymi np.: spożywanie wysokiej jakości białka (mięso, jaja, nabiał), unikanie żywności przetworzonej czy redukcja stresu.
Bezpieczeństwo stosowania diety Ray Peat
Aktualnie nie są dostępne żadne rzetelne materiały czy książki opublikowane przez autora diety. Peat nigdy nie opublikował książki lub badań opisujących zasady diety, listy produktów, które należy jeść lub których należy unikać. Większość dostępnych informacji pochodzi od osób innych niż sam Peat i nie zawsze są to źródła wiarygodne (trenerzy odnowy biologicznej, praktycy terapii żywienia funkcjonalnego, zwolennicy prac Peata). Pojawia się więc problem, czy założenia diety, które można znaleźć w Internecie rzeczywiście są zgodne z poglądami Peata, czy jednak zostały one ustalone przez zwolenników tej diety.
W związku z brakiem jakichkolwiek dowodów naukowych na prozdrowotne działanie diety, nie możemy mówić o jej pewnym, dobroczynnym wpływie u osób z niedoczynnością tarczycy. Co więcej, w ostatnich latach przed śmiercią Peat zaprzeczył niektórym swoim poglądom dietetycznym, m.in. uważał, że jego dieta wysokobiałkowa obniża metabolizm i przyspiesza starzenie mózgu. Dieta Ray Peat wyklucza wiele produktów spożywczych i zachęca do spożywania tych, które powszechnie uważane są za szkodliwe, jeżeli spożywamy je w nadmiarze, co w konsekwencji może prowadzić m.in. do niedoborów pokarmowych czy rozregulowania gospodarki hormonalnej. W związku z tym zdecydowanie lepiej stosować dietę, której działanie w określonych jednostkach chorobowych zostało przebadane i udowodnione naukowo.
Podsumowanie
Dieta Ray Peat jest stosunkowo kontrowersyjna i odbiega od wielu konwencjonalnych zaleceń dietetycznych. Zalecenia Peata opierają się na jego interpretacjach badań naukowych i doświadczeniu klinicznym, co nie zawsze jest zgodne z aktualnymi wytycznymi dietetycznymi. Niektóre aspekty diety Ray Peat mogą być korzystne dla osób z Hashimoto, jednak zdecydowanie lepiej stosować dietę, której działanie w określonych jednostkach chorobowych zostało udowodnione naukowo. W przypadku chorób tarczycy warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.
Kortyzol, nazywany hormonem stresu, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu funkcji organizmu, w tym metabolizmu, odpowiedzi immunologicznej i ciśnienia krwi….
Szczawiany, czyli sole kwasu szczawiowego, są naturalnymi związkami chemicznymi występującymi w wielu produktach spożywczych, szczególnie roślinnych. Chociaż szczawiany są naturalnym…
Warzywa psiankowate oraz goitrogeny często budzą kontrowersje w kontekście odżywiania wśród osób z chorobami tarczycy. Czym są goitrogeny, jakie są…
Kurkuma to roślina, która jest bardzo szeroko wykorzystywana, przede wszystkim jako przyprawa w kuchni azjatyckiej. Jej żółta barwa oraz charakterystyczny…
Choroba Hashimoto to choroba z autoagresji o podłożu genetycznym, charakteryzująca się powstawaniem przeciwciał atakujących komórki tarczycy. Czy osoby z chorobami…
Fluor jest dostarczany do naszego organizmu głównie wraz z dietą oraz produktami wzbogaconymi w ten składnik (np. pasty do zębów)….