Ciekawostki

Koronawirus a choroby tarczycy (COVID-19)

Redakcja | 26 marca 2020
koronawirus a choroby tarczycy

Choroba Hashimoto to choroba z autoagresji o podłożu genetycznym, charakteryzująca się powstawaniem przeciwciał atakujących komórki tarczycy. Czy osoby z chorobami tarczycy są bardziej narażone na zarażenie koronawirusem COVIS-19?

Wpływ stresu na zapalenie tarczycy

Pewną rolę przyspieszającą ujawnienie się autoimmunizacyjnego zapalenia tarczycy pełnią czynniki środowiskowe i stres. Mimo złego samopoczucia, jakie często towarzyszy chorobie Hashimoto, nie jest to jednak schorzenie przebiegające z obniżeniem odporności.

Przebieg COVID-19 u osób z Hashimoto

Do tej pory nie ma danych na temat częstszego występowania zakażenia nowym koronawirusem i cięższego przebiegu COVID-19.

Ryzyko i przebieg choroby infekcyjnej jest porównywalne do populacji ogólnej. Powinniśmy zwracać uwagę na podstawowe środki ochrony:

  • częste mycie rąk mydłem i ciepłą wodą,
  • zakrywanie buzi chusteczką,
  • kichanie w przedramię/dół łokciowy,
  • unikanie zgromadzeń,
  • ograniczenie przebywania w miejscach publicznych,
  • zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy nie mniej niż 1-1,5 m,
  • odkażanie telefonów komórkowych,
  • unikanie dotykania nieumytymi rękoma twarzy,
  • rezygnacja z podróży.

Jednakże u pacjentów z głęboką niewyrównaną niedoczynnością tarczycy lub nadczynnością tarczycy ryzyko cięższego przebiegu zakażenia ulega zwiększeniu ze względu na upośledzony stan zdrowia (1).

W trakcie stanu nadczynności i niedoczynności tarczycy dochodzi do upośledzenia funkcji układu krążenia, co z kolei jest czynnikiem ryzyka cięższego przebiegu infekcji (3).

U osób z nieleczoną lub niedostatecznie leczoną nadczynnością tarczycy ciężka infekcja może być przyczyną rozwoju przełomu tarczycowego, który jest w powyższej sytuacji stanem zagrożenia życia (2).

Zmiany w organizmie z powodu zachorowania na COVID-19 

Należy pamiętać, że w przebiegu ciężkiego zakażenia, jakie jest możliwe w przebiegu zachorowania na COVID-19 może dochodzić do zmian w stężeniu hormonów tarczycy.

Jest to tak zwany zespół niskiego FT3, następnie dochodzi do spadku poziomu również Ft4. Wyżej wymienione zjawisko jest traktowane jako odpowiedź systemowa na ciężką chorobę i nie wymaga leczenia hormonami tarczycy. Z drugiej strony z poprzedniej epidemii SARS wiemy, że w przebiegu tego zakażenia może dochodzić również do uszkodzenia komórek tarczycy.

Najważniejsze wnioski: Koronawirus a choroby tarczycy

Sama choroba Hashimoto bez zaburzeń funkcji tarczycy nie zwiększa ryzyka cięższego przebiegu COVID-19.

Niewyrównana niedoczynność i nadczynność tarczycy może zwiększać szansę na gorszy przebieg zakażenia, brak natomiast jest na to jednoznacznych dowodów w literaturze.

W przebiegu zakażenia może dochodzić do zmian stężenia hormonów tarczycy, nie wymaga to jednak leczenia, jedynie ponownej oceny po wyleczeniu.

Literatura

  1. https://www.mp.pl/endokrynologia/ekspert/229931,czy-choroba-hashimoto-zwieksza-ryzyko-zachorowania-na-covid-19
  2. https://www.mp.pl/endokrynologia/ekspert/230006,czy-metody-leczenia-pacjentow-z-choroba-gravesa-i-basedowa-moga-zwiekszac-ryzyko-ciezszego-przebiegu-covid-19-w-razie-zakazenia
  3. Wei L1, Sun S, Xu CH, Zhang J, Xu Y, Zhu H, Peh SC, Korteweg C, McNutt MA, Gu J.  „Pathology of the thyroid in severe acute respiratory syndrome.” Hum Pathol. 2007 Jan;38(1):95-102. Epub 2006 Sep 25.
O autorze Redakcja

Mamhashi.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o chorobie Hashimoto, który powstał z myślą o osobach chorych, szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: endokrynologia, dietetyka i psychologia.

Ugaś objawy Hashimoto z aplikacją mobilną!

Pobierz aplikację, z którą życie z Hashimoto będzie łatwiejsze!
Profesjonalne wsparcie, indywidualny plan diety i duża dawka motywacji w jednym miejscu.

Przeczytaj także
poradnik hashimoto pobierz mamhashi.pl
DARMOWY PREZENT!

    Skip to content