Alergie i nietolerancje pokarmowe a Hashimoto
Alergie i nietolerancje pokarmowe są coraz częstszym problemem zdrowotnym. Szczególnie duży wzrost liczby przypadków alergii i nietolerancji pokarmowych obserwuje się…
Choroba Hashimoto to obecnie jedna z najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych w Polsce. W związku z tym na rynku można znaleźć coraz więcej książek i poradników, mówiących o tym, jak wspierać leczenie i radzić sobie z Hashimoto. Zdecydowanie na rynku dominują poradniki, dotyczące tego, jak odżywiać się, gdy występują u nas zaburzenia pracy tarczycy. Dieta bowiem jest bardzo ważnym elementem leczenia Hashimoto.
“Hashimoto. Poradnik pacjenta” to najnowsza książka napisana przez dr n.med. Katarzynę Ślubowską, wydana przez wydawnictwo RM.
Autorka jest lekarką z wieloletnim doświadczeniem. W swojej codziennej pracy przez lata obserwowała coraz szerszą grupę pacjentów, głównie kobiet, zmagających się z Hashimoto.
Co ważniejsze, zauważyła ona, że wiele treści w internecie wprowadza chore pacjentki w błąd i dezinformację, oraz że brakuje rzetelnego źródła, z którego mogą pozyskać informacje o chorobie Hashimoto. Stąd pojawił się pomysł na napisanie poradnika.
Książka pojawiła się w naszej redakcji na koniec dnia roboczego. Nie mogłyśmy jednak oprzeć się pokusie, by zerknąć do paczuszki.
Co zwróciło naszą uwagę, to estetyka wydania poradnika. Książka nie wygląda jak poradnik naukowy – wewnątrz znajduje się dużo zdjęć ilustrujących przebieg choroby, infografik oraz tabel, które ułatwiają przyjmowanie treści.
Już na pierwszej stronie poradnika, nawet przed spisem treści, znajduje się uwaga, która przypomina, że poradnik nie zastępuje wizyty u lekarza. Każdy bowiem wymaga indywidualnego podejścia terapeutycznego do choroby. Książka służy więc poszerzeniu wiedzy na temat schorzenia.
Książka w prosty sposób przeprowadza czytelników przez poszczególne tematy związane z Hashimoto.
Zaczynając od przystępnego wytłumaczenia, na czym polega prawidłowa praca tarczycy, poprzez zwrócenie uwagi na alarmujące objawy, aż po odpowiedź na pytanie, jak umiejętnie postawić diagnozę o problemach z tarczycą.
W poradniku znajduje się również instrukcja, jak prawidłowo przyjmować leki.
Autorka zwraca również uwagę na wiele bardzo przyziemnych problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci:
Bardzo duży rozdział w Poradniku Pacjenta poświęcony jest diecie w Hashimoto. Dr n.med. Ślubowska obala w nim wiele mitów dietetycznych.
Najważniejszy z nich: Konieczność całkowitego wykluczenia glutenu z diety przy rozpoznanej chorobie Hashimoto.
Pani doktor podkreśla, że wykluczać gluten powinno się jedynie przy rozpoznanej celiakii.
W poradniku znajduje się wiele informacji o prawidłowej diecie i konieczności diagnozowania nietolerancji pokarmowych, które mogą towarzyszyć chorobie Hashimoto.
Dr n.med. Ślubowska zwraca również uwagę na czynniki wspomagające leczenie, takie jak m.in. prawidłowy sen.
Poradnik pacjenta w Hashimoto napisany przez dr n.med. Ślubowską jest porcją rzetelnej wiedzy, opartej na oficjalnych rekomendacjach towarzystw naukowych.
Od redakcji Mamhashi zdecydowany plus za holistyczne podejście do tematu, słowniczek pojęć na końcu książki oraz sekcję: polecane strony internetowe.
Mamy nadzieję, że w następnej książce w tej sekcji znajdzie się i nasz portal 🙂
Książkę można zakupić online bezpośrednio na stronie wydawnictwa RM, oraz w innych księgarniach internetowych oraz stacjonarnych.
Alergie i nietolerancje pokarmowe są coraz częstszym problemem zdrowotnym. Szczególnie duży wzrost liczby przypadków alergii i nietolerancji pokarmowych obserwuje się…
Wiele osób podejmuje decyzję o wprowadzeniu diety bezglutenowej w przebiegu choroby Hashimoto. Czasami jest ona wprowadzana na własną rękę bez…
Brak odpowiednich witamin i minerałów może zakłócać produkcję i regulację hormonów tarczycy, co prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W dzisiejszych…
Kurkuma to roślina, która jest bardzo szeroko wykorzystywana, przede wszystkim jako przyprawa w kuchni azjatyckiej. Jej żółta barwa oraz charakterystyczny…
Szukając rozwiązania problemów zdrowotnych, często można natknąć się na diety oparte na różnych podejściach żywieniowych, których działanie nie jest udowodnione…
Warzywa psiankowate oraz goitrogeny często budzą kontrowersje w kontekście odżywiania wśród osób z chorobami tarczycy. Czym są goitrogeny, jakie są…