Ciekawostki

Hashimoto. Recenzujemy Poradnik Pacjenta

Redakcja | 8 października 2019
hashimoto-poradnik-pacjenta-recenzja-książki

Choroba Hashimoto to obecnie jedna z najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych w Polsce. W związku z tym na rynku można znaleźć coraz więcej książek i poradników, mówiących o tym, jak wspierać leczenie i radzić sobie z Hashimoto. Zdecydowanie na rynku dominują poradniki, dotyczące tego, jak odżywiać się, gdy występują u nas zaburzenia pracy tarczycy. Dieta bowiem jest bardzo ważnym elementem leczenia Hashimoto.

Hashimoto. Poradnik pacjenta: dlaczego powstał?

“Hashimoto. Poradnik pacjenta” to najnowsza książka napisana przez dr n.med. Katarzynę Ślubowską, wydana przez wydawnictwo RM.

Autorka jest lekarką z wieloletnim doświadczeniem. W swojej codziennej pracy przez lata obserwowała coraz szerszą grupę pacjentów, głównie kobiet, zmagających się z Hashimoto.

Co ważniejsze, zauważyła ona, że wiele treści w internecie wprowadza chore pacjentki w błąd i dezinformację, oraz że brakuje rzetelnego źródła, z którego mogą pozyskać informacje o chorobie Hashimoto. Stąd pojawił się pomysł na napisanie poradnika.

Hashimoto. Poradnik pacjenta: nasze pierwsze wrażenie

Książka pojawiła się w naszej redakcji na koniec dnia roboczego. Nie mogłyśmy jednak oprzeć się pokusie, by zerknąć do paczuszki.

Co zwróciło naszą uwagę, to estetyka wydania poradnika. Książka nie wygląda jak poradnik naukowy – wewnątrz znajduje się dużo zdjęć ilustrujących przebieg choroby, infografik oraz tabel, które ułatwiają przyjmowanie treści.

Już na pierwszej stronie poradnika, nawet przed spisem treści, znajduje się uwaga, która przypomina, że poradnik nie zastępuje wizyty u lekarza. Każdy bowiem wymaga indywidualnego podejścia terapeutycznego do choroby. Książka służy więc poszerzeniu wiedzy na temat schorzenia. 

Poradnik pacjenta w Hashimoto: co znajdziemy wewnątrz?

Książka w prosty sposób przeprowadza czytelników przez poszczególne tematy związane z Hashimoto. 

Zaczynając od przystępnego wytłumaczenia, na czym polega prawidłowa praca tarczycy, poprzez zwrócenie uwagi na alarmujące objawy, aż po odpowiedź na pytanie, jak umiejętnie postawić diagnozę o problemach z tarczycą

W poradniku znajduje się również instrukcja, jak prawidłowo przyjmować leki.

Autorka zwraca również uwagę na wiele bardzo przyziemnych problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci:

  • Czy można ustrzec się choroby?
  • Jak zajść w ciążę chorując na Hashimoto?
  • Co jeść w chorobie Hashimoto?
  • Jakie choroby współistnieją z Hashimoto?
  • Czy mając Hashimoto można na urlop jechać nad morze?

Co z tą dietą w Hashimoto?

hashimoto.-poradnik-pacjenta-żywienie-w-chorobie-hashimoto

Bardzo duży rozdział w Poradniku Pacjenta poświęcony jest diecie w Hashimoto. Dr n.med. Ślubowska obala w nim wiele mitów dietetycznych.

Najważniejszy z nich: Konieczność całkowitego wykluczenia glutenu z diety przy rozpoznanej chorobie Hashimoto.

Pani doktor podkreśla, że wykluczać gluten powinno się jedynie przy rozpoznanej celiakii.

W poradniku znajduje się wiele informacji o prawidłowej diecie i konieczności diagnozowania nietolerancji pokarmowych, które mogą towarzyszyć chorobie Hashimoto. 

Dr n.med. Ślubowska zwraca również uwagę na czynniki wspomagające leczenie, takie jak m.in. prawidłowy sen.

Hashimoto. Poradnik pacjenta: podsumowanie

Poradnik pacjenta w Hashimoto napisany przez dr n.med. Ślubowską jest porcją rzetelnej wiedzy, opartej na oficjalnych rekomendacjach towarzystw naukowych

Od redakcji Mamhashi zdecydowany plus za holistyczne podejście do tematu, słowniczek pojęć na końcu książki oraz sekcję: polecane strony internetowe.

Mamy nadzieję, że w następnej książce w tej sekcji znajdzie się i nasz portal 🙂

Książkę można zakupić online bezpośrednio na stronie wydawnictwa RM, oraz w innych księgarniach internetowych oraz stacjonarnych.

O autorze Redakcja

Mamhashi.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o chorobie Hashimoto, który powstał z myślą o osobach chorych, szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: endokrynologia, dietetyka i psychologia.

Ugaś objawy Hashimoto z aplikacją mobilną!

Pobierz aplikację, z którą życie z Hashimoto będzie łatwiejsze!
Profesjonalne wsparcie, indywidualny plan diety i duża dawka motywacji w jednym miejscu.

Przeczytaj także
poradnik hashimoto pobierz mamhashi.pl
DARMOWY PREZENT!

    Skip to content