Cukier i sztuczne słodziki a tarczyca – jak wpływają na metabolizm?
Współczesna dieta obfituje w cukier i różne substytuty słodzące, które mają za zadanie zastąpić go bez dodatkowych kalorii. Choć cukier…
Choroba Hashimoto to choroba z autoagresji o podłożu genetycznym, charakteryzująca się powstawaniem przeciwciał atakujących komórki tarczycy. Czy osoby z chorobami tarczycy są bardziej narażone na zarażenie koronawirusem COVIS-19?
Pewną rolę przyspieszającą ujawnienie się autoimmunizacyjnego zapalenia tarczycy pełnią czynniki środowiskowe i stres. Mimo złego samopoczucia, jakie często towarzyszy chorobie Hashimoto, nie jest to jednak schorzenie przebiegające z obniżeniem odporności.
Do tej pory nie ma danych na temat częstszego występowania zakażenia nowym koronawirusem i cięższego przebiegu COVID-19.
Ryzyko i przebieg choroby infekcyjnej jest porównywalne do populacji ogólnej. Powinniśmy zwracać uwagę na podstawowe środki ochrony:
Jednakże u pacjentów z głęboką niewyrównaną niedoczynnością tarczycy lub nadczynnością tarczycy ryzyko cięższego przebiegu zakażenia ulega zwiększeniu ze względu na upośledzony stan zdrowia (1).
W trakcie stanu nadczynności i niedoczynności tarczycy dochodzi do upośledzenia funkcji układu krążenia, co z kolei jest czynnikiem ryzyka cięższego przebiegu infekcji (3).
U osób z nieleczoną lub niedostatecznie leczoną nadczynnością tarczycy ciężka infekcja może być przyczyną rozwoju przełomu tarczycowego, który jest w powyższej sytuacji stanem zagrożenia życia (2).
Należy pamiętać, że w przebiegu ciężkiego zakażenia, jakie jest możliwe w przebiegu zachorowania na COVID-19 może dochodzić do zmian w stężeniu hormonów tarczycy.
Jest to tak zwany zespół niskiego FT3, następnie dochodzi do spadku poziomu również Ft4. Wyżej wymienione zjawisko jest traktowane jako odpowiedź systemowa na ciężką chorobę i nie wymaga leczenia hormonami tarczycy. Z drugiej strony z poprzedniej epidemii SARS wiemy, że w przebiegu tego zakażenia może dochodzić również do uszkodzenia komórek tarczycy.
Sama choroba Hashimoto bez zaburzeń funkcji tarczycy nie zwiększa ryzyka cięższego przebiegu COVID-19.
Niewyrównana niedoczynność i nadczynność tarczycy może zwiększać szansę na gorszy przebieg zakażenia, brak natomiast jest na to jednoznacznych dowodów w literaturze.
W przebiegu zakażenia może dochodzić do zmian stężenia hormonów tarczycy, nie wymaga to jednak leczenia, jedynie ponownej oceny po wyleczeniu.
Współczesna dieta obfituje w cukier i różne substytuty słodzące, które mają za zadanie zastąpić go bez dodatkowych kalorii. Choć cukier…
Tarczyca jest niezwykle wrażliwa na toksyny środowiskowe, w tym pestycydy i metale ciężkie. Te szkodliwe substancje mogą zaburzać produkcję hormonów…
Hashimoto to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do stopniowego uszkodzenia tarczycy i zaburzeń w produkcji hormonów. Odpowiednia dieta odgrywa kluczową…
Power nap, czyli krótka drzemka w ciągu dnia, zyskuje coraz większą popularność jako sposób na poprawę koncentracji i regenerację organizmu….
Fluor jest dostarczany do naszego organizmu głównie wraz z dietą oraz produktami wzbogaconymi w ten składnik (np. pasty do zębów)….
Okres świąteczny już coraz bliżej! Dla wielu z nas to czas dietetycznych wyrzeczeń i grzeszków. Tradycyjne polskie potrawy wigilijne są…