Leczenie

Co się zmieni w składzie leku Eutyrox od 2 września 2019?

Redakcja | 26 sierpnia 2019
Co się zmieni w składzie leku Eutyrox od 2 września 2019?

Firma Merck Sp. z o.o. – producent popularnego leku Eutyrox N, w porozumieniu z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, oficjalnie poinformował o zmianie składu preparatu, jaka nastąpi już 2 września 2019 r. Jakie zmiany czekają pacjentów leczących się z powodu chorób tarczycy?

Zmiana substancji pomocniczej w leku Eutyrox

Lek Eutyrox N jest lekiem przyjmowanym w sytuacji leczenia niedoczynności tarczycy. Substancja podstawowa stosowana w leku, czyli lewotyroksyna sodowa, pozostaje bez zmian i jej źródło pochodzenia nadal będzie takie samo.

Natomiast od września w leku nie będzie już laktozy. W zastępstwie za laktozę pojawi się mannitol i do preparatu zostanie dodany również kwas cytrynowy. Wśród osób leczonych z powodu niedoczynności tarczycy, istnieją osoby z nietolerancją laktozy, które z uwagi na brak enzymu rozkładającego tę substancję, są zmuszone jej unikać. Spożywanie laktozy nawet w lekach może się wiązać z różnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Dzięki zmianie jaka nastąpi w składzie Eutyroxu, nie będzie stanowiło to dla nich żadnego problemu.

W oficjalnym piśmie kierowanym do pracowników ochrony zdrowia, producent podaje, że zmiana substancji pomocniczych będzie zapewniała również poprawę trwałości lewotyroksyny przez cały okres ważności produktu leczniczego (1).

Czy będzie konieczna korekta dawkowania leku? 

person about to pick medicine from medicine organizer

Firma Merck podaje, że dawkowanie produktu Euthyrox N pozostaje bez zmian i lek należy przyjmować w takich samych dawkach jak dotychczas. Stąd też, farmaceuci będą informowali pacjentów, aby przyjmowali produkt o zmienionym składzie w takich dawkach jak do tej pory.

Jednocześnie producent zaleca ścisłe monitorowanie pacjentów, ponieważ z uwagi na wąski indeks terapeutyczny lewotyroksyny, zmiana może wywołać zaburzenia czynności tarczycy. Monitorowanie pacjentów będzie obejmowało ocenę kliniczną i wykonanie kontrolnych badań laboratoryjnych w celu upewnienia się, że indywidualna dawka jest adekwatna. Lekarze będą musieli zwrócić szczególną uwagę na najbardziej narażone grupy chorych, do których należą m.in. pacjenci z rakiem tarczycy lub chorobami układu krążenia, kobiety w ciąży, dzieci i osoby w podeszłym wieku (1).

Zmiana szaty graficznej opakowania 

Zmianie ulegnie również wygląd opakowania leku Eutyrox N. Zmodyfikowana szata graficzna oprócz delikatnej zmiany kolorystyki, będzie także zawierała kod QR. Dzięki temu pacjenci będą mieli możliwość szybkiego dostępu do strony internetowej z ulotką dotycząca produktu oraz z materiałem informacyjnym dla pacjentów (2).

Oprócz zmian jakie nastąpią już na początku września, każdy pacjent leczony z powodu niedoczynności tarczycy, powinien pamiętać o tym, że nawet po zmianie składu preparatu, lek może wchodzić w różne interakcje np. z innymi lekami lub z żywnością. Zachęcamy do lektury artykułu Eutyrox-interakcje leku z żywnością.

Literatura

  1. http://urpl.gov.pl
  2. https://mgr.farm/aktualnosci/wazne-euthyrox-od-wrzesnia-zmienia-sklad-i-opakowanie/?fbclid=IwAR2JkuvXYrdvVLQM7WxdLQw8Xtaf8y5SXwUx051WcfbyM6hX8G3x6VhU3jI
O autorze Redakcja

Mamhashi.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o chorobie Hashimoto, który powstał z myślą o osobach chorych, szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: endokrynologia, dietetyka i psychologia.

Ugaś objawy Hashimoto z aplikacją mobilną!

Pobierz aplikację, z którą życie z Hashimoto będzie łatwiejsze!
Profesjonalne wsparcie, indywidualny plan diety i duża dawka motywacji w jednym miejscu.

Przeczytaj także
poradnik hashimoto pobierz mamhashi.pl
DARMOWY PREZENT!

    Skip to content