Jak choroby tarczycy wpływają na poziom cukru we krwi?
Choroby tarczycy, takie jak niedoczynność i nadczynność są powszechnymi schorzeniami endokrynologicznymi, które mogą wpływać na różne procesy metaboliczne w organizmie,…
Firma Merck Sp. z o.o. – producent popularnego leku Eutyrox N, w porozumieniu z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, oficjalnie poinformował o zmianie składu preparatu, jaka nastąpi już 2 września 2019 r. Jakie zmiany czekają pacjentów leczących się z powodu chorób tarczycy?
Lek Eutyrox N jest lekiem przyjmowanym w sytuacji leczenia niedoczynności tarczycy. Substancja podstawowa stosowana w leku, czyli lewotyroksyna sodowa, pozostaje bez zmian i jej źródło pochodzenia nadal będzie takie samo.
Natomiast od września w leku nie będzie już laktozy. W zastępstwie za laktozę pojawi się mannitol i do preparatu zostanie dodany również kwas cytrynowy. Wśród osób leczonych z powodu niedoczynności tarczycy, istnieją osoby z nietolerancją laktozy, które z uwagi na brak enzymu rozkładającego tę substancję, są zmuszone jej unikać. Spożywanie laktozy nawet w lekach może się wiązać z różnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Dzięki zmianie jaka nastąpi w składzie Eutyroxu, nie będzie stanowiło to dla nich żadnego problemu.
W oficjalnym piśmie kierowanym do pracowników ochrony zdrowia, producent podaje, że zmiana substancji pomocniczych będzie zapewniała również poprawę trwałości lewotyroksyny przez cały okres ważności produktu leczniczego (1).
Firma Merck podaje, że dawkowanie produktu Euthyrox N pozostaje bez zmian i lek należy przyjmować w takich samych dawkach jak dotychczas. Stąd też, farmaceuci będą informowali pacjentów, aby przyjmowali produkt o zmienionym składzie w takich dawkach jak do tej pory.
Jednocześnie producent zaleca ścisłe monitorowanie pacjentów, ponieważ z uwagi na wąski indeks terapeutyczny lewotyroksyny, zmiana może wywołać zaburzenia czynności tarczycy. Monitorowanie pacjentów będzie obejmowało ocenę kliniczną i wykonanie kontrolnych badań laboratoryjnych w celu upewnienia się, że indywidualna dawka jest adekwatna. Lekarze będą musieli zwrócić szczególną uwagę na najbardziej narażone grupy chorych, do których należą m.in. pacjenci z rakiem tarczycy lub chorobami układu krążenia, kobiety w ciąży, dzieci i osoby w podeszłym wieku (1).
Zmianie ulegnie również wygląd opakowania leku Eutyrox N. Zmodyfikowana szata graficzna oprócz delikatnej zmiany kolorystyki, będzie także zawierała kod QR. Dzięki temu pacjenci będą mieli możliwość szybkiego dostępu do strony internetowej z ulotką dotycząca produktu oraz z materiałem informacyjnym dla pacjentów (2).
Oprócz zmian jakie nastąpią już na początku września, każdy pacjent leczony z powodu niedoczynności tarczycy, powinien pamiętać o tym, że nawet po zmianie składu preparatu, lek może wchodzić w różne interakcje np. z innymi lekami lub z żywnością. Zachęcamy do lektury artykułu Eutyrox-interakcje leku z żywnością.
Choroby tarczycy, takie jak niedoczynność i nadczynność są powszechnymi schorzeniami endokrynologicznymi, które mogą wpływać na różne procesy metaboliczne w organizmie,…
Hashimoto to przewlekła choroba autoimmunologiczna tarczycy, której jednym z głównych objawów jest chroniczne zmęczenie. Pacjenci często doświadczają nieustannego wyczerpania, które…
Wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Może być ono…
Od paru lat, regularnie można usłyszeć, że jedną z najczęściej występujących chorób tarczycy jest Hashimoto – choroba, której przyczyny ciągle…
Choroba Hashimoto i insulinooporność to dwa powszechnie występujące zaburzenia, które mogą współwystępować i wzajemnie na siebie oddziaływać. Mimo że dotyczą…
Podstawową rolę w leczeniu choroby Hashimoto odgrywa farmakoterapia, jednak równie istotna jest odpowiednia dieta. Na najważniejsze pytania dotyczące diety odpowiadała…