Cukier i sztuczne słodziki a tarczyca – jak wpływają na metabolizm?
Współczesna dieta obfituje w cukier i różne substytuty słodzące, które mają za zadanie zastąpić go bez dodatkowych kalorii. Choć cukier…
Warzywa psiankowate oraz goitrogeny często budzą kontrowersje w kontekście odżywiania wśród osób z chorobami tarczycy. Czym są goitrogeny, jakie są ich właściwości, i czy rzeczywiście musimy eliminować warzywa psiankowate z diety?
Goitrogeny to związki chemiczne, które mogą zakłócać funkcjonowanie tarczycy poprzez blokowanie wchłaniania jodu, niezbędnego do produkcji hormonów tarczycy. Najbardziej znane goitrogeny to tiocyjaniany, izotiocyjaniany i glukozynolany, które występują w warzywach krzyżowych, takich jak kapusta, brokuły, kalafior czy jarmuż [1].
Warzywa psiankowate, do których zalicza się m.in. pomidory, bakłażany, ziemniaki i paprykę, są bogate w witaminy – C, B6, niacynę i kwas foliowy, a także w minerały – fosfor, magnez, żelazo oraz antyoksydanty. Zawierają również takie związki jak alkaloidy, saponiny oraz lektyny, które mogą być niekorzystne dla zdrowia i powodować między innymi ból brzucha, wymioty, biegunkę czy dolegliwości ze strony układu nerwowego. Zazwyczaj to liście i zielone, niedojrzałe owoce zawierają ich najwięcej. Tracą one aktywność pod wpływem gotowania (wyjątek stanowi bulwa ziemniaka) [2].
Co z tymi ziemniakami?
Zawierają one związki takie jak α-solanina i α-chakonina. Gromadzone są w każdej części rośliny od korzenia po liście, a to, co nas najbardziej interesuje – również w bulwach. Bulwy o zielonym zabarwieniu zawierają ich najwięcej i nie należy ich spożywać [2, 3]. Tradycyjna obróbka termiczna nieznacznie obniża stężenie alkaloidów w ziemniakach – nie ma się jednak co martwić. Zatrucia solaniną odnotowano rzadko i zazwyczaj dotyczyły one ziemniaków dziko występujących odmian spożywanych na surowo [3].
Goitrogeny mogą być niebezpieczne dla osób z istniejącymi problemami z tarczycą, ponieważ zakłócają zdolność tarczycy do wchłaniania jodu, co jest kluczowe dla produkcji hormonów tarczycy, takich jak tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3). Niedobór tych hormonów prowadzi do niedoczynności tarczycy, co może objawiać się zmęczeniem, przyrostem masy ciała, depresją i innymi problemami zdrowotnymi [4].
Warzywa psiankowate, choć bogate w składniki odżywcze, zawierają również wspomniane wyżej alkaloidy, saponiny i lektyny, które w dużych ilościach mogą mieć toksyczne działanie na organizm i dodatkowo obciążać tarczycę. Przykładowo lektyny mogą zakłócać wchłanianie składników odżywczych i potencjalnie wywoływać stany zapalne, co wpływa na choroby autoimmunologiczne np. Hashimoto. Dodatkowo saponiny i lektyny, które również znajdują się w warzywach psiankowatych, mogą zwiększać przepuszczalność jelit, pogłębiając stany zapalne [4].
Goitrogeny:
Warzywa psiankowate:
Gotowanie:
Blanszowanie:
Obieranie:
Unikanie zielonych, niedojrzałych warzyw:
Mnóstwo pomysłów na przepisy dla osób z Hashimoto, które ograniczają spożycie warzyw psiankowatych i zawierających goitrogeny, znajdziecie w aplikacji Mamhashi. Jadłospisy opracowane są przez wykwalifikowanych dietetyków, a pomimo ograniczania niektórych grup produktów, odpowiednio zbilansowane i odżywcze. Aplikacja oferuje nie tylko przepisy, ale także porady dietetyczne, które pomogą Wam w codziennym planowaniu posiłków i utrzymaniu zdrowej diety.
U osób z Hashimoto nie ma potrzeby całkowitego wykluczania warzyw psiankowatych ani warzyw zawierających goitrogeny z diety, o ile są one spożywane w umiarkowanych ilościach i odpowiednio przetwarzane. Warzywa te dostarczają wielu niezbędnych składników odżywczych i mogą być częścią zdrowej diety. Osoby z problemami tarczycy powinny jednak zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem i dietetykiem w celu indywidualnego dostosowania diety. Właściwe przygotowanie żywności, takie jak gotowanie, blanszowanie czy obieranie ze skórki może znacząco zmniejszyć ryzyko negatywnego wpływu goitrogenów na zdrowie tarczycy.
Współczesna dieta obfituje w cukier i różne substytuty słodzące, które mają za zadanie zastąpić go bez dodatkowych kalorii. Choć cukier…
Tarczyca jest niezwykle wrażliwa na toksyny środowiskowe, w tym pestycydy i metale ciężkie. Te szkodliwe substancje mogą zaburzać produkcję hormonów…
Hashimoto to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do stopniowego uszkodzenia tarczycy i zaburzeń w produkcji hormonów. Odpowiednia dieta odgrywa kluczową…
Choroba Hashimoto to choroba z autoagresji o podłożu genetycznym, charakteryzująca się powstawaniem przeciwciał atakujących komórki tarczycy. Czy osoby z chorobami…
Choroby tarczycy, takie jak Hashimoto, wpływają na zaburzenie metabolizmu wzrostu i rozwoju wielu komórek w organizmie. Zbyt niski poziom produkowanych…
Kurkuma to roślina, która jest bardzo szeroko wykorzystywana, przede wszystkim jako przyprawa w kuchni azjatyckiej. Jej żółta barwa oraz charakterystyczny…