MamHashi.pl

Koronawirus a choroby tarczycy (COVID-19)

koronawirus a choroby tarczycy

Choroba Hashimoto to choroba z autoagresji o podłożu genetycznym, charakteryzująca się powstawaniem przeciwciał atakujących komórki tarczycy. Czy osoby z chorobami tarczycy są bardziej narażone na zarażenie koronawirusem COVIS-19?

Wpływ stresu na zapalenie tarczycy

Pewną rolę przyspieszającą ujawnienie się autoimmunizacyjnego zapalenia tarczycy pełnią czynniki środowiskowe i stres. Mimo złego samopoczucia, jakie często towarzyszy chorobie Hashimoto, nie jest to jednak schorzenie przebiegające z obniżeniem odporności.

Przebieg COVID-19 u osób z Hashimoto

Do tej pory nie ma danych na temat częstszego występowania zakażenia nowym koronawirusem i cięższego przebiegu COVID-19.

Ryzyko i przebieg choroby infekcyjnej jest porównywalne do populacji ogólnej. Powinniśmy zwracać uwagę na podstawowe środki ochrony:

Jednakże u pacjentów z głęboką niewyrównaną niedoczynnością tarczycy lub nadczynnością tarczycy ryzyko cięższego przebiegu zakażenia ulega zwiększeniu ze względu na upośledzony stan zdrowia (1).

W trakcie stanu nadczynności i niedoczynności tarczycy dochodzi do upośledzenia funkcji układu krążenia, co z kolei jest czynnikiem ryzyka cięższego przebiegu infekcji (3).

U osób z nieleczoną lub niedostatecznie leczoną nadczynnością tarczycy ciężka infekcja może być przyczyną rozwoju przełomu tarczycowego, który jest w powyższej sytuacji stanem zagrożenia życia (2).

Zmiany w organizmie z powodu zachorowania na COVID-19 

Należy pamiętać, że w przebiegu ciężkiego zakażenia, jakie jest możliwe w przebiegu zachorowania na COVID-19 może dochodzić do zmian w stężeniu hormonów tarczycy.

Jest to tak zwany zespół niskiego FT3, następnie dochodzi do spadku poziomu również Ft4. Wyżej wymienione zjawisko jest traktowane jako odpowiedź systemowa na ciężką chorobę i nie wymaga leczenia hormonami tarczycy. Z drugiej strony z poprzedniej epidemii SARS wiemy, że w przebiegu tego zakażenia może dochodzić również do uszkodzenia komórek tarczycy.

Najważniejsze wnioski: Koronawirus a choroby tarczycy

Sama choroba Hashimoto bez zaburzeń funkcji tarczycy nie zwiększa ryzyka cięższego przebiegu COVID-19.

Niewyrównana niedoczynność i nadczynność tarczycy może zwiększać szansę na gorszy przebieg zakażenia, brak natomiast jest na to jednoznacznych dowodów w literaturze.

W przebiegu zakażenia może dochodzić do zmian stężenia hormonów tarczycy, nie wymaga to jednak leczenia, jedynie ponownej oceny po wyleczeniu.

Exit mobile version