MamHashi.pl

Mam Hashimoto – co dalej?

Mam Hashimoto co dalej

Hashimoto…” – taką diagnozę słyszy coraz więcej osób trafiających do gabinetu endokrynologa.

Brzmi trochę strasznie, trochę jak wyrok…”Mam Hashimoto, co ja mam teraz zrobić?” – myśli sobie pacjent po wyjściu z gabinetu. Wychodząc potrzebie naprzeciw, poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje o tej chorobie, które z pewnością będą Ci pomocne jeśli właśnie dowiedziałeś się, że chorujesz na Hashimoto.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim najlepiej spokojnie oddychać. Kilka głębokich wdechów i wydechów pozwoli ukoić natłok myśli. Pomimo tego, że diagnoza choroby przewlekłej może wiązać się z lękiem i stresem, to wcale nie musi być wyrokiem. Hashimoto to najczęściej diagnozowana choroba w XXI wieku, także pamiętaj, że nie jesteś sam. Jest wiele osób, które chorują już od wielu lat i choroba nie przeszkadza im w realizowaniu celów i życiu codziennym.  

Jej nazwa może brzmieć groźnie, zwłaszcza jeżeli spotykamy się z nią po raz pierwszy i tak naprawdę nie mamy wiedzy na jej temat. Nie trzeba się jednak jej obawiać. Ważnym elementem radzenia sobie z chorobą jest chęć jej zrozumienia i poszerzania wiedzy na jej temat. Dowiedz się, na czym polega ta choroba Hashimoto (1). 

Takie podejście pomoże nabrać świadomości o wpływie niektórych czynników na zaostrzenie lub złagodzenie objawów, które mogą współwystępować przy tej autoimmunologicznej towarzyszce życia.

Dobra edukacja na temat choroby pomaga także obniżyć lęk i stres związany z diagnozą, a wiedza pomoże w radzeniu sobie z objawami, które mogą obniżać jakość życia (2). Warto także zapoznać się z psychologicznymi aspektami radzenia sobie z chorobą.

Hashimoto – jak żyć?

Dowiadując się jak najwięcej na czym polega choroba i jak sobie z nią radzić, można prowadzić życie względnie zdrowe, bez odczuwania jej skutków.

Zdrowie jest wynikiem działania czynników związanych z dziedziczeniem genetycznym, czynnikami środowiskowymi, stylem życia i opieką medyczną. Styl życia stanowi główny czynnik wpływający na zdrowie człowieka.

Jest to zbiór codziennych decyzji, zachowań, wykonywanych czynności oraz nawyków. Składa się z wielu elementów, do których zaliczamy: sposób odżywiania, aktywność fizyczną, umiejętności radzenia sobie ze stresem, stosowanie używek (nikotyna, alkohol, środki psychoaktywne) czy unikanie czynników ryzyka (3).

Warto także wiedzieć, że choroba Hashimoto wcale nie musi być odczuwalna na co dzień i wiąże się po prostu ze zmianą stylu życia. Jednak z uwagi na to, że stres może odgrywać istotną rolę zarówno w jej rozwoju jak i przebiegu tej choroby, to oprócz wcześniej wspomnianych sposobów leczenia, zaleca się także stosowanie metod relaksacyjnych, jogi oraz wykształcenie w sobie umiejętności odpoczywania.

Podstawą zachowania zdrowia będzie także w większości przypadków  wprowadzenie leczenia farmakologicznego przez endokrynologa. Więcej na temat leczenia można dowiedzieć się z artykułu na temat leczenia w chorobie Hashimoto.

Hashimoto – co wolno jeść? 

Niezależnie jednak od tego czy farmakoterapia będzie potrzebna czy nie, najważniejsze jest wprowadzenie odpowiednich zmian, wprowadzając zdrowy styl życia.

Jak wcześniej zostało już napisane, zdrowy styl życia składa się z wielu elementów, do których zaliczamy przede wszystkim zdrowe żywienie.

Poznanie zasad zdrowego odżywiania, dla osób chorujących na niedoczynność tarczycy i chorobę Hashimoto również odgrywa istotną rolę w terapii tego schorzenia. Dzieje się tak ze względu na to, że hormony tarczycy wpływają zarówno na metabolizm białek, tłuszczy jak i węglowodanów. Z tego względu, warto zadbać o regularne spożywanie posiłków, odpowiednią podaż białka czy wprowadzenie zdrowych źródeł tłuszczu w swojej diecie. Dodatkowo, w chorobach tarczycy bardzo ważną rolę odgrywają składniki mineralne takie jak jod, selen czy cynk. Ich odpowiednia podaż wpłynie na pracę tarczycy (4).

Trening w Hashimoto?

Tak jak odpowiednie żywienie, również aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem wsparcia dla osób chcących prowadzić zdrowy styl życia. Dotyczy to także pacjentów z chorobą Hashimoto. Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do aktualnego stanu zdrowia oraz dotychczasowej kondycji (5). O tym jak zdrowa aktywność może wspierać w chorobie dowiesz się z tego artykułu

Podsumowując można przyjąć, że najważniejszym elementem radzenia sobie z chorobą, jest poszerzanie wiedzy na jej temat, co pozwoli na świadome postępowanie i wprowadzanie zdrowych zmian w stylu życia. Dzięki wiedzy i wprowadzonym zmianom możliwe będzie zachowanie względnego zdrowia i poradzenia sobie z chorobą w sposób nie obniżający jakości życia.

Exit mobile version