MamHashi.pl

Brain fog – mgła mózgowa w Hashimoto

brain fog mgla mozgowa

“Brain fog” (mgła mózgowa, umysłowa) to zespół objawów obejmujący zaburzenia funkcji poznawczych, w tym problemy z pamięcią czy niezdolność do skupienia uwagi. Nie stanowi jednak osobnej jednostki chorobowej i nie funkcjonuje jako termin w literaturze medycznej. Często pojawia się w przebiegu różnych schorzeń takich jak nerwica, celiakia czy Hashimoto (1).

Przyczyny mgły mózgowej

Mgła mózgowa powstaje na skutek zaburzeń działania neuroprzekaźników:

Neuroprzekaźniki to związki chemiczne, dzięki którym możliwe jest przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi. Związki te mają istotny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. 

Co to jest: dopamina a mgła mózgowa

Dopamina wpływa między innymi na pracę gruczołów endokrynnych, napięcie i koordynację mięśni czy odczuwanie emocji. Podwyższony poziom dopaminy może powodować problemy z percepcją i koncentracją uwagi, z kolei jej niedobór prowadzi do osłabienia motywacji czy uczucia zmęczenia i apatii.

Co to jest: acetylocholina a mgła mózgowa

Acetylocholina zaangażowana jest przede wszystkim w funkcje związane z pamięcią i uwagą. Jej niedobór wiąże się z rozwojem między innymi choroby Alzheimera.

Co to jest: serotonina a mgła mózgowa

Serotonina, zwana jest inaczej hormonem szczęścia, co oznacza, że w dużym stopniu przyczynia się do regulacji nastroju. Jej niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia chorób psychicznych m.in. depresji.

Co to jest: kwas GABA a mgła mózgowa

Z kolei kwas GABA odpowiedzialny jest przede wszystkim za ograniczenie nadmiernego pobudzenia układu nerwowego, a dzięki temu łatwiejsze radzenie sobie ze stresem. Jego nadmiar związany jest z osłabieniem i ospałością, natomiast niedobór może przyczynić się do powstawania lęków (2).

Na zaburzenie funkcjonowania neuroprzekaźników wpływ mogą mieć takie czynniki jak:

Bezpośrednią przyczyną mogą być także zaburzenia hormonalne i stan zapalny w organizmie.

Objawy mgły mózgowej

Do charakterystycznych objawów mgły mózgowej należą:

Hashimoto a mgła mózgowa

Hormony tarczycy (w tym trijodotyronina i tyroksyna) wpływają na prawie każdy aspekt mózgu, w tym na produkcję neuronów. Spadek hormonów tarczycy, tak jak w przypadku Hashimoto, w naturalny sposób wpłynie na funkcjonowanie mózgu.

W badaniu przeprowadzonym wśród ponad 1000 uczestników wykazano, że stężenie hormonów tarczycy mieszczące się w normie związane było z lepszymi wynikami testów zdolności wzrokowych, językowych i pamięciowych, a także z poprawą sprawności psychomotorycznej. Autorzy doszli do wniosku, że dysfunkcja tarczycy może niekorzystnie wpływać na funkcje poznawcze, co wyjaśnia, dlaczego osobom z Hashimoto towarzyszy mgła mózgowa (3). 

Kolejną przyczyną wystąpienia mgły mózgowej może być stan zapalny oraz stres oksydacyjny. Przewlekły stan zapalny w organizmie pojawia się w przebiegu chorób autoimmunologicznych, w tym w chorobie Hashimoto. Zaburzenia immunologiczne występują, gdy układ odpornościowy traci zdolność do rozróżniania “własnych” i “obcych” antygenów, co prowadzi do niszczenia własnych komórek, a w konsekwencji pojawienia się stanu zapalnego. Może towarzyszyć temu również stres oksydacyjny. Wynika on z zaburzenia równowagi pomiędzy powstawaniem wolnych rodników, a ich usuwaniem z organizmu (4). 

Jak poradzić sobie z mgłą mózgową?

Istnieje kilka sposobów na to, aby utrzymać nasz mózg w lepszej kondycji i wyeliminować objawy mgły mózgowej (5):

Podsumowanie

Mgła mózgowa jest niezwykle częstym objawem w chorobie Hashimoto i może utrudniać codzienne funkcjonowanie obniżając jakość życia. W celu wyeliminowania objawów, jakie towarzyszą “brain fog”, należy zadbać przede wszystkim o unormowanie poziomu hormonów tarczycy, a także zdrowy tryb życia.

Exit mobile version